Haberler

30 Dakikadan Fazla Şekerleme Yapmak Riskli

Obezite, Metabolik Sendrom Riskiniz Artabilir

Yeni araştırmalar, uzun siestaların veya 30 dakikadan fazla süren şekerlemelerin sağlığınız üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini gösteriyor. Çalışma şekerleme süresini obezite ve metabolik sendrom riskleri ile ilişkilendiriyor. Araştırmacılar, siestaların kültürel önemini ve dinlenmenin diğer kültürel anlayışlarına nasıl dönüştüğünü anlamanın önemli olduğu konusunda hemfikirdir.

Çok fazla ya da yeterince uyumamanın genel olarak daha kötü sağlık sonuçları ve obezite riski ile bağlantılı olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Şimdi yeni bir çalışma, gün ortası şekerlemesinin daha iyi veya daha kötü sağlık sonuçlarıyla bağlantılı olup olmadığına bakıyor.

Çok uluslu bir araştırmacı grubu, Obesity’de siesta veya şekerleme ile artan obezite ve metabolik sendrom riski arasında bağlantı kuran yeni bir çalışma yayınladı.

İspanya gibi ülkelerde yaygın bir uygulama olan siesta, genellikle öğle yemeği için önemli bir mola ve günün ilerleyen saatlerinde işe dönmeden önce kestirmeyi içerir. Çalışmanın birincil odak noktası, siesta (veya şekerleme) uzunluğunun metabolik sağlıkla nasıl bağlantılı olduğuydu.

Çalışma, 30 dakikalık veya daha uzun siestaların daha kötü sağlık göstergelerindeki artışlarla daha yakından bağlantılı olduğunu buldu. Buna daha yüksek BMI, açlık kan şekeri seviyeleri ve çeşitli kan basıncı okumaları dahildir.

Daha uzun şekerlemeler, obezite ve metabolik sendrom riskinin artmasıyla bağlantılı

Ortalama yaşı 41 olan 3.275 yetişkinin dahil olduğu çalışmanın kendisi, Obezite, Nutrigenetik, Zamanlama ve Akdeniz (ONTIME) çalışması adı verilen önceki araştırmadan katılımcılar çekti.

Araştırmacılar, tüm siestaların eşit yaratılmadığını, 30 dakikadan uzun sürenlerin daha yüksek obezite oranları ve daha yüksek tansiyon seviyeleri gibi daha kötü sağlık göstergeleri ile bağlantılı olduğunu buldular.

Nispeten, daha kısa siesta yapan veya 30 dakikadan kısa şekerleme yapan kişilerde obezite veya metabolik sendrom riski artmadı.

Spesifik olarak, araştırmacılar, yarım saatten daha uzun şekerleme yapanların BKİ’lerinde %2,1’lik bir artış ve MetS skorunda (metabolik sendrom semptomlarını gösteren) %8,1’lik bir artış gördüklerini buldular. Yaşam tarzı faktörlerine bakıldığında, araştırmacılar, haftada bir kez uzun bir siesta yapmayı alışkanlık haline getirenlerin aynı zamanda sigara içme, yemek yeme, uyuma ve günün ilerleyen saatlerinde fiziksel aktiviteye katılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular.

Kaynak: healthline.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu