Doktor Görüşü

C Vitamininin Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

DOKTOR GÖRÜŞÜ | Uzm. Dr. Gizem Güvener

C Vitamininin Hastalıklar Üzerindeki Etkisi Bu videoda Uzm. Dr. Gizem Güvener çocuk sağlığı uzmanı olarak deneyimlerini aktarıyor. Daha fazla video için Argi TV Youtube kanalına abone olun🔔

Videoya ek bilgi: 

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzu hastalıklardan koruyan doğal bir savunma sistemidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, yaşam kalitemizi artırır ve hastalıklarla başa çıkmamıza yardımcı olur. Bu noktada, C vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemli bir role sahiptir. C vitamini, serbest radikalleri nötralize eden güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, enfeksiyonlarla savaşan bağışıklık hücrelerinin üretiminde de önemli bir rol oynar.

C vitamini, soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir. C vitamini takviyeleri, kronik hastalığı olan kişilerde ve sigara içenlerde, C vitamini eksikliğini önlemek ve hastalıklardan korunmak için önerilir. Bununla birlikte, günlük C vitamini alımı, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan miktarın yanı sıra, cilt sağlığı ve kolajen üretimi için de önemlidir.

C vitamini kaynakları arasında turunçgiller, yeşil sebzeler, domates, biber, kivi ve çilek gibi meyve ve sebzeler bulunur. Bu yiyeceklerin taze olarak tüketilmesi, C vitamini alımını artırabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu