Makaleler

‘Ye ki Büyüyesin’ Derdi Büyüklerimiz…

Bir süre görmediğimiz çocuklarla karşılaştığımızda, hemen hemen ilk tepkimiz ‘Kocaman olmuş maşallah’, ‘Annesi/Babası bu çocuk senin boyunu geçmiş’ gibi nidalarımız olur.

Velhasıl ‘Çocukların boyu uzadığı zaman onların büyüdüğünü’ söyleriz. Büyüme ile boy uzaması arasındaki fizyolojik ilişki ortalama olarak 18 yaşına kadar devam eder. Kemik uçlarında bulunan büyüme plakları kemikleşip kapanana kadar süren boy uzamasında; çevresel, genetik, beslenme, uyku düzeni gibi birçok faktör etkindir.

Bu bağlamda, iştahsızlık olarak tabir edilen, yemek yememe durumuna dikkat edilmez ise sağlık sorunlarına ve/veya çocuklarda büyüyememe haline neden olabilir. Çocuklar taklit ederek öğrenirler. Bu taklit yeme alışkanlıklarında da geçerlidir. Ailenin beslenme alışkanlıkları, birlikte yenilen yemekler çocuğu teşvik edeceği gibi, doğru beslenme alışkanlıkları edinmesi açısından da önemlidir.

Çocuklar;

• Yiyebileceklerinden fazla miktarlarda yemek yemesi istendiğinde,
• Gereksiz içecek ve abur cubur alışkanlığına sahip olduklarında,
• Yemeği bir yetişkin gibi kendileri yemek istemelerine rağmen, ebeveyn tarafından yedirilmeye zorlandıklarında,
• Çok yorgun olduklarında,

İştahsızlık veya yemek yememe hali yaşayabilirler. Böyle bir durumla karşılaşıldığında telaşa (ne yerse, ne şekilde yerse yesin duygusuna) kapılmadan çocuğun iştahsızlığının kalıcı olup olmadığının takip edilmesi gereklidir. Ebeveynler, bu takip döneminde çocuklarına sağlıklı yiyecekler sunmaya devam etmelidir.

Çocuklarımızın dengeli beslenmesini sağlamak, hazır gıdaların bu kadar yoğun talep gördüğü çağımızda gerçek bir sorun haline gelirken, ne yapmalıyız sorusunu da ön plana çıkarmaktadır.

Bu sorunun cevabı, her kültür, her ekonomik sınıf, her coğrafya için ayrı olmakla birlikte, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu; vitamin, mineral, aminoasitler değişmez olan tek cevaptır. Bu nedenle, çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, amino asitlerin ne olduğunu bir hekimin yardımıyla öğrenebilir, önereceği gıda takviyelerinden destek alabiliriz.

L-Arjinin Nedir? Büyümeye Etkisi Nelerdir?

Ancak hangi aminoasit, hangi vitamin, hangi mineral konusuna kısaca bir bakış açısı katabilmek amacıyla değinmek gerekirse; Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesi için önemli aminoasitlerden biri L-Arjinindir. L-Arjinin, vücutta protein sentezi için temel bir bileşen olup proteinsiz büyüme ve gelişme ise mümkün değildir. Bu aminoasitin eksikliğinde veya çocukların hızlı büyüme, gelişme dönemlerinde L-Arjinine olan ihtiyaçları arttığından bu dönemlerde L-Arjinin içeren besin takviyeleri kullanmak çocukların büyüme ve gelişmesine katkı sağlar.

Çocukların hem günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan hem de boy uzamasına destek olabilecek L-Arjinin içeren vitamin ve mineraller ebeveynler tarafından tercih edilebileceği gibi mevsimsel ihtiyaçlara göre kış aylarında enfeksiyon rahatsızlıkları için C vitamini desteği, bahar aylarında alerjilere karşı quarsetin içeren gıda takviyeleri, iştah için çinko minerali desteği, diş sağlığı için magnezyum desteği gibi tercihler çocukların ve dolayısı ile ebeveynlerin yaşam kalitesinden okul başarısına kadar bir çok konuda destek verebilir.

Saygı ve sevgilerimizle…

 

D3 ve K2 Vitaminlerinin Bağışıklığa Etkileri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu