Makaleler

D3 ve K2 Vitaminlerinin Bağışıklığa Etkileri

Sağlığa yaptığı olumsuz zararların yanında hem ekonomik hem de sosyal alanlarda tüm dünyayı etkileyen Covid pandemisi, bireyin bağışıklık sisteminin güçlü olmasının ne denli önemli olduğunu gözler önüne serdi.

Bağışıklığı güçlendirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri yeterli miktarda almak önemli ancak günümüzde geleneksel, organik tarımın giderek azalması, beslenmek için tüketilen ürünlerdeki vitamin ve minerallerin yeterli olmamasını da beraberinde getirdi. Bu durum da takviye edici gıdaların dışarıdan alınmasının gerekliliğini ortaya koydu.

Bu nedenle, bu makalede bağışıklığımıza özel katkılar sağlayan D3 ve K2 vitaminlerinin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri üzerinde duracağız;

D3 ve K2 Vitaminlerinin Bağışıklık Sistemine Etkileri Nelerdir?

D vitamininin aktif formu olan D3 vitamininin ana kaynağı güneş ışığıdır. D3 vitamini, cildimizde bulunan bir provitamin olan 7-dehidrokolesterolün UV ışınlarına maruz kalması sonucunda (güneşlendiğimizde) sentezlenir. Bu vitamininin vücutta birçok biyolojik fonksiyonu bulunmaktadır, ancak en önemlilerinden biri bağışıklık sistemi üzerindeki etkileridir (1).

Yapılan araştırmalar, D3 vitamininin bağışıklık sistemi hücrelerinde bulunan D vitamini reseptörlerine bağlanması sonucu, T hücrelerinin çoğaldığını ve aktivasyonunu artırdığını, ayrıca dokularda bulunan patojenlerin, ölü hücrelerin, hücresel kalıntıların ve vücuttaki yabancı maddelerin yutulmasından sorumlu olan makrofajların bakteri ve virüslerle savaşma yeteneklerini de artırabildiğini göstermektedir (2).

D3 vitamininin, bireyin vücuduna giren enfeksiyonlarla savaşması sırasında bağışıklık sistemine sağladığı destek yadsınamaz düzeydedir. Bunun tersi olarak D3 vitamini eksikliği, bağışıklık sistemi fonksiyonlarının bozulmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilmektedir. D3 vitamininin yeterli alımı, bağışıklık sistemi fonksiyonlarının korunması açısından önemlidir (3).

D3 ve K2 Vitaminlerinin Faydaları Nelerdir?

Ancak aynı araştırmalar D3 vitaminin tek başına alınmasının yeterli olmayacağını da göstermektedir. D3 ve K2 vitaminlerinin birlikte alınmasının bağışıklık sistemi üzerinde daha güçlü etkilere sahip olduğu bilinmektedir.
K2 vitamini olarak bilinen Menaquinone-7; kandaki kalsiyumun kemiklere taşınması için D vitaminini ile birlikte çalışan ve bağırsak sistemindeki faydalı bakteriler tarafından üretilen bir K vitamini türüdür. D vitamini ile birlikte kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde etkilidir. Ayrıca damar sağlığında da olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Karaciğer, yumurta sarısı, peynir, hayvansal yağ kaynakları ve fermente gıdalarda bulunur. K2 vitamini, koroner kalp hastalığı ve damar sertliği (ateroskleroz) riskini azaltır. Aynı zamanda kalbi besleyen damarlarda kalsiyum birikmesini önlemeye yardımcı işlevi bulunmaktadır.

Bazı araştırmalar ise K2 vitamini takviyelerinin bağışıklık hücrelerinin aktivasyonunu artırabileceğini göstermiştir. Özellikle, K2 vitamini, T lenfositleri adı verilen bağışıklık hücrelerinin aktivasyonunu desteklemektedir. Bu hücreler, enfeksiyonlara ve diğer patojenlere karşı savaşmada önemli rol oynar (4).

Ayrıca, İmmünomodülatör etkileri sayesinde, aşırı bağışıklık tepkilerini önleyebileceği ve otoimmün hastalıklar gibi aşırı aktif bağışıklık tepkilerinin oluşmasını engelleyebileceği gösterilmiştir (5).

D3 ve K2 Vitaminleri İçeren Takviyeler Nelerdir?

Buraya kadar yazılanlardan da anlaşılacağı üzere, bağışıklık sistemini desteklemek için güneş ışığından D3 vitamini almak, dengeli bir diyetle K2 vitamini almak ve ihtiyaç durumunda takviyeleri kullanmak insan sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Gıda takviyelerinin önemi anlaşıldığından beri, bu konuda faaliyet gösteren firmalar son kullanıcının tercih yelpazesine göre farklı formlarda D3K2 gıda takviyeleri üretmektedir. Bazı formlar diğerlerine göre kullanım kolaylığı sağlarken aynı zamanda sinerjik etkide bulunan ürünler mono form D3K2 takviyelerine göre ekonomik avantaj sağlamaktadır. Hekim İlaç tarafından üretilen Argivit Efervesan C tablet, içeriğindeki vitamin D3, vitamin K2, çinko ve C vitamini ile bağışıklık kaynaklı hastalıklara karşı sizi desteklerken gün içerisinde daha zinde olmanıza katkı sağlar. Efervesan tabletler sıvı formda verildiğinden bazı kişilerde tüketimi zor olan tablet ve kapsüllere göre tercih edilmektedir. Tekli ambalajlanmış paketler halinde olması hava ile temasını kesip oksitlenmeleri önlerken aynı zamanda taşıma ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Unutulmaması gereken diğer bir husus da kişisel ihtiyaçlar ve sağlık durumunun bireyden bireye farklılık gösterebileceği için herhangi bir takviye almadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Diyetisyen Simge YALÇIN

Referanslar

1.Kulda V. Metabolizmus vitaminu D [Vitamin D metabolism]. Vnitr Lek. 2012 May;58(5):400-4. Czech. PMID: 22716179.

2. Baeke F, Takiishi T, Korf H, Gysemans C, Mathieu C. Vitamin D: modulator of the immune system. Curr Opin Pharmacol. 2010 Aug;10(4):482-96. doi: 10.1016/j.coph.2010.04.001. Epub 2010 Apr 27. PMID: 20427238.

3. Korf H, Decallonne B, Mathieu C. Vitamin D for infections. Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes. 2014 Dec;21(6):431-6. doi: 10.1097/MED.0000000000000108. PMID: 25354043.

4.Namazi, Nazli, Bagher Larijani, and Leila Azadbakht. “Vitamin K and the immune system.” Nutrition and Immunity (2019): 75-79.

5.Myneni, Vamsee D., and Eva Mezey. “Immunomodulatory effect of vitamin K2: Implications for bone health.” Oral diseases 24.1-2 (2018): 67-71.

 

Laktoferrin’in Genetik Üzerine Etkileri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu