Haberler

DSÖ ve ABD COVID-19 Acil Durum Beyanlarını Sonlandırdı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Cuma günü COVID-19 salgınının acil durum aşamasını sonlandırdığını duyurdu.

Salgının üzerinden geçen üç yılı aşkın süredir, halk sağlığı kuruluşları nihayet acil durum aşamasının sona erdiğini söylüyor. DSÖ ayrıca COVID-19 salgınının acil durum aşamasını sonlandırdığını duyurdu.

DSÖ, 5 Mayıs’ta sağlık yetkililerinin COVID ile ilişkili hastaneye yatışlar, yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatışlar ve ölümlerdeki düşüşü tartıştığı bir toplantı düzenledi.

DSÖ, COVID-19’un yayılmasının devam etmesine rağmen artık uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu oluşturmadığını söyledi.

COVID-19’u şimdi nasıl durdurabilirim?
DSÖ, COVID-19’un uzun vadeli yayılmasını yönetmek için beş adımlı bir plan açıkladı. Plan, gözetim, toplum koruması, güvenli ve ölçeklenebilir bakım, karşı önlemlere erişim ve acil durum koordinasyon çabalarına odaklanıyor.

DSÖ, SARS-CoV-2’nin potansiyel evriminin ortaya koyduğu kalan belirsizlikleri kabul ederken, COVID-19 Pandemisi Acil Durum Komitesi’nin “COVID-19 pandemisinin uzun vadeli yönetimine geçiş zamanının geldiğini” tavsiye ettiklerini yazdı.

Daha yüksek bağışıklık seviyeleri ile daha az risk
Hem aşılama hem de enfeksiyonlardan kaynaklanan popülasyon bağışıklığının artması, hastaneye yatış ve COVID’den ölüm riskini azaltmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında 13,3 milyar doz aşı uygulandı.

SARS-CoV-2 gelişmeye devam etse de, son varyantlar daha ciddi hastalıklara neden oluyor gibi görünmüyor.

Irvine’in Kamu Programı California Üniversitesi’nin kurucusu ve yöneticisi Bernadette Boden-Albala, “Aşı ve güçlendirici, COVID-19 ve türevlerinden kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı koruma sağlamaya devam ettiğinden, bağışıklığın bu kararda büyük bir rolü oldu” diyor.

Boden-Albala, “Akut bir kriz durumundan çıktığımız için şanslıyız ve toplumumuz, COVID-19 bulaşmasının zirvede olduğu yüksek stres döneminden yorgun düştü.”

COVID-19 acil durumunun sona ermesinden sonraki değişiklikler

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde veri toplama ve ulusal hastalık sürveyansı “sıklık, kaynak veya bulunabilirlik” açısından değişecektir. Bununla birlikte, CDC’nin topluluk düzeyinde COVID üzerinde bir nabzı olacaktır.

Gözetim artık vakalar yerine ölümlere, test pozitiflik oranlarına ve aşılama sonrası sağlık kontrollerine odaklanacak. Ayrıca hükümet, COVID-19 aşılarının masraflarını karşılamayı bırakacak. Bunun yerine aşılar ya insanların sağlık sigortası tarafından karşılanacak ya da ceplerinden ödemek zorunda kalabilecekler.

DSÖ’nün COVID-19’u yönetmek için yeni önerileri
“Halk sağlığı acil durumu” ilan etmek, esasen DSÖ’nün üye devletleri acil durum müdahale ve hazırlık stratejilerini etkinleştirme zamanının geldiği konusunda bilgilendirmek için kullandığı bir iletişim aracıdır. Bu beyanlar ayrıca tipik olarak, patojenin yayılmasını önlemek için seyahat kısıtlamaları ve artan gözetim gibi bir dizi tavsiye içerir.

Acil durum tanımı sona ermiş olsa da, COVID-19 hala dolaşımdadır ve DSÖ’nün yeni tavsiyeleri, üye devletlerin COVID-19’un yayılmasını önlemek, kontrol etmek ve yönetmek için uzun vadeli stratejiler oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

İleriye dönük olarak DSÖ, her bölgenin hastalık sürveyansına, gelecekteki salgınlara hazırlıklı olmaya, aşılara erişime, bakıma, karşı önlemlere, devam eden risk değerlendirmelerine ve araştırmaya odaklanmasını tavsiye ediyor.

Aşılar, testler ve tedaviler mevcut olmaya devam edecek, ancak birçok kişi için, özellikle sağlık sigortası olmayanlar için daha yüksek bir maliyetle gelebilir.

Kaynak: healthline.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu