Makaleler

Inferrin Nedir?

Süt büyüme ve gelişme için çok önemli bir besin öğesidir.Anne Sütü, bebeğimizin dünyaya gelir gelmez neredeyse tüm gereksinimlerini karşılayan ve bu nedenle de büyüleyici özellikleri olan etken maddeler ile dolu en saf, en sade ve en güvenilir besin kaynağıdır. Sütün birçok fonksiyona sahip proteinleri içeren önemli bir gıda maddesi olduğunu biliyoruz. Sütte bulunan proteinlerin yaklaşık %80’ini kazeindir.Kazein sütün çöken kısımdır.Sütteki proteinlerin geri kalanı ise (% 20)serum proteinleri diğer adıyla “whey” proteinlerdir.Çökmeyen ve serbest protein olan whey proteinleri “peynir altı suyu proteini” olarak ta adlandırılır.

INFERRIN Lactoferrin Tarihçesi

Laktoferrin İlk olarak 1931 yılında inek sütünde keşfedilmiştir.1960 yılında ise insan sütünde ki en önemli demir bağlayıcı protein olduğu keşfedilmiştir.Lactoferrin mide asidine ve enzimlere dayanıksız olduğundan dayanıklılığı progel teknolojisiyle artırılarak İNFERRİN molekülü oluşturulmuştur.

İnferrin Progel teknolojisi ile mikroenkapsülasyon uygulanan Lactoferrinin daha da stabilleştirilmiş patentli bir bileşik halidir.

İnferrin (Laktoferrin) transferin ailesine ait bir proteindir. Transferrin ailesi 3 proteinden oluşmaktadır. Bunlar;

 • serumtransferrin,
 • ovotransferrin
 • melanotransferrin

Ait demir bağlayıcı protein olma özelliğine ilaveten birçok işlevi olan şeker ve aminoasitlerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir proteindir (glikoproteindir). Laktoferrin yapısında demir bulundurduğundan ve demirin bağlanması durumunda kırmızı bir renk oluşturduğundan kırmızı protein ismiyle de anılmaktadır. Laktoferrin692 aminoasidin bir araya gelmesiyle oluşanpolipeptitdir. Yapısal olarak pozitif yüklü olup 2 tane demir bağlama bölgesi bulunmaktadır. Ph 8,4-9 arasında olup bazik yapıdadır.

Whey Proteinleri nelerdir?

Sütün birçok fonksiyona sahip proteinleri içeren önemli bir gıda maddesi olduğunu biliyoruz. Sütte bulunan proteinlerin yaklaşık %80’ini kazeindir.Kazein sütün çöken kısımdır.Sütteki proteinlerin geri kalanı ise (% 20)serum proteinleri diğer adıyla “whey” proteinlerdir.Çökmeyen ve serbest protein olan whey proteinleri “peynir altı suyu proteini” olarak ta adlandırılır.

Sütün birçok fonksiyona sahip proteinleri içeren önemli bir gıda maddesi olduğunu biliyoruz. Sütte bulunan proteinlerin yaklaşık %80’ini kazeindir.Kazein sütün çöken kısımdır.Sütteki proteinlerin geri kalanı ise (% 20)serum proteinleri diğer adıyla “whey” proteinlerdir.Çökmeyen ve serbest protein olan whey proteinleri “peynir altı suyu proteini” olarak ta adlandırılır.

İnferrin (Laktoferrin )Vücudumuzda Nerelerde Bulunur?

Sadece sütte olmayıp inferinin içerdiği lactoferrin ayrıca gözyaşı, tükürük, vajinal mukus,seminal plazma, nazal ve bronşiyalsekresyonlar, safra, gastrointestinal sıvılar ve idrar gibi mukozalsekresyonlarda bulunur. Biyolojik vücut sıvılarının birçoğunda bulunmakla birlikte en yüksek olarak anne sütü ve kolostrumda bulunmaktadır.

Kullanım Alanları ve Etki Mekanizmaları

Daha önce belirtildiği gibi, süt veya peynir altı suyundan elde edilen bLf (bovinLacto-ferrin), bağışıklığı, enfeksiyona karşı direnci, bulaşıcı olmayan hastalıkların kontrolünü, demir emilimini ve genel olarak insan sağlığını geliştirmek için kullanılır.

Bu fonksiyonel özelliklerin birçoğu proteinin yapısal bütünlüğüne büyük ölçüde bağlı olduğundan, bLf ağızdan alındığında midede büyük ölçüde sindirilebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle mide asidine dirençli ve sindirilmeden bağırsaklardan emilimi sağlamak amaçlı geliştirilen patentli inferrinformu oral kullanım için en doğru olan seçenektir.

 1. Antibakteriyal,
 2. Antifungal,
 3. Antiviral,
 4. Antiprotozoal,
 5. Antioksidant,
 6. Antikanserojen,
 7. Antienflamatuar,
 8. Kemik sağlığını iyileştirici,
 9. Bağırsakta demir absorpsiyonunu düzenleyici,IgA ve IgM düzeyini artırma
 10. İmmünomodulatör (antikordüzeyi,B,T ve diğer natural killer aktivite düzenleyici özelliği,beyin glial sistem düzenlemesi vs.)
 11. Bağışıklık sistem güçlendirici,
 12. Epitelyal ve edotelyal doku iyileştirici (growth ve proliferasyon düzenleyerek) gibi birçok biyolojik aktiviteye sahip olduğundan çok fonksiyonlu protein olarak değerlendirilmektedir.

Ne kadar dozda? Nasıl kullanılmalı?

Günlük doz 100 mg olarak genel olarak önerilmektedir.
Yoğurt ve süt içerisine katılarak meyveli yoğurt veya meyveli süt olarak kullanım sağlanabilir. Anne sütüne katılarak anne sütü zenginleştirici olarak önerilmektedir.

 • Günlük doz 100 mg olarak genel olarak önerilmektedir.
 • İshal veya hastalıklar sırasında 200 mg önerilir.
 • Yoğurt ve süt içerisine katılarak meyveli yoğurt veya meyveli süt olarak kullanım sağlanabilir. Anne sütüne katılarak anne sütü zenginleştirici olarak önerilmektedir.
 • Anemik çocuklarda demirle aynı anda verilerek tedavi desteklenebilir (100 mg)
 • Özellikle gelişlim döneminde çocuklarda ve ileri yaştaki bakım hastalarında bağışıklık sistemi destekleyici olarak günde 100 mg önerilmektedir.
 • Göz kuruluğunda 200 mg 6 hafta kullanım sonrası olumlu sonuçlar alınabilir.
 • Sporcularda gelişimi desteklenmek için verilmektedir (100 mg).
 • Göz kuruluğunda 200 mg 6 hafta kullanım sonrası olumlu sonuçlar alınabilir.
 • Sporcularda gelişimi desteklenmek için verilmektedir (100 mg).

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu