Makaleler

Viral Enfeksiyonda K2 Kullanımı Neden Önerilmektedir?

Son zamanlarda, K vitamini kan pıhtılaşmasının ötesinde potansiyel bir terapötik ajan(tedavi edici) olarak önem kazanmıştır. Doğal olarak K vitamininin iki biyoaktif formu vardır; K1 vitamini (Phytonadione/phylloquinone) ve K2 vitamini (menaquinones).

K2 (menaquinones) vitamininin K1’den daha üstün bir besin takviyesi olduğu yapılan araştırmalar neticesinde bulunmuş olup, K1 esas olarak yapraklı sebzelerden elde edilirken, K2 fermente ürünlerden ve bağırsak mikrobiyotasından elde edilir. Viral enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotiklerle bozulan flora, K2 sentezini de bozduğundan, vücut için gerekli sentez yeteneğini azaltan önemli sorun olmaktadır.

K2 Vitamini Nedir?

K vitamini, diğer yağda eriyen vitaminler gibi vücutta birikmez ve kalsiyum kemik metabolizmasında önemli yer edindiğinden mutlaka günlük olarak vücuda sağlanması elzem olan bir vitamindir.

K2 vitamini vücuttaki kalsiyum metabolizmasını düzenlerken aynı zamanda diyabet metabolizmasında da aktif görev alan bir vitamindir. Yetersiz bir K2 vitamini dozu; osteoporoz, kemik kırıkları ve kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Yazılanlardan da anlaşılacağı üzere, çok önemli bir vitamin olan K2 vitamini, ne yazık ki sağlık uzmanlarınca ve otoritelerce hak ettiği değeri henüz alamamıştır.

Bu yazıda çok kısa olarak ;

1-Antibiyotiğin her reçetede olduğu sağlık sisteminde neden K2 almalıyız?

2-D vitamini ve C vitamini alırken neden K2 vitaminini de yanında mutlaka bulundurmalıyız?

3-Effervesan ürün tercihinin asıl nedeni nedir?

Sorularına cevap bulabileceğinizi düşünüyorum.

K2 Vitamini Nasıl Kullanılır?

Yakın zamanda yaşadığımız ve pek çok yakınımızı kaybettiğimiz pandemide en önemli desteğimiz D vitamini olmuştu. Buna istinaden, D vitamini desteği ile ilgili olumlu yönde görüşler de her geçen gün artmaktadır(Grant et  al.2020). 611 vakalık bir çalışmada vitamin D düzeyinin 41 ng/ml üzerinde olması mortaliteye karşı önemli ölçüde koruyuculuğu saptanmıştır (Maghbooli et al., 2020). Yüksekliğinin koruyucu olduğunu gösteren deliller haricinde düşüklüğünün de ciddi tehlike yarattığını bildiren yayınlarda vardır (Karonova et al., 2020). Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA, 2016) minimum 25(OH)D serum seviyesini 25 ng/dl tavsiye ederken aslında gerekli alanın doğruluğu hakkında şüphe duyulması gerektiği anlaşılmaktadır.

Bu bağlamda, belirli vitaminlerin yüksek dozlardaki kullanım önerileri, toplumun düşük düzeylerde olan kan düzeyleri gerçeği karşısında savunmasız kalmamızın veya hastalıklara aciz yakalanmamızın kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Bu bakımından yeterli vitamin düzeyi sağlamanın, halk sağlığı açısından hastalıklara karşı çok önemli olan koruyucu hizmet anlamına geleceği konusunu açıklamaktadır.

Ancak yüksek düzeylerde kullanılan tek taraflı vitamin destekleri de bir bakıma zararlı etkiler oluşturabilir. Aşağıdaki karmaşık ağda belirtildiği gibi D vitamini pek çok diğer vitamin ve hormonal düzeyle doğrudan bağlantılıdır (şekil 1). Aşırı D vitamini alımı hipervitaminoz D olarak bilinen duruma sebep olabilir.

Bu D vitamini toksikasyonu kalsiyum artışı yaparak damar vasküler yapısında çökmelere vasküler kalsinozise (damar sertliğine) ,böbreklerde birikerek nefrokalsinozise (böbrek taşına) neden olur. Fakat çalışmalar bu hiperkalseminin asıl nedenin K2 vitamin eksikliği olduğunu da göstermiştir (Flore et al., 2013; Vermeer and Theuwissen, 2011).

K2 vitamini kemik yapımından sorumlu olan osteokalsin proteinini (Ca u kemik dokusuna yerleştiren protein yapıdaki hormon) aktive eder. Eğer D vitamini yüksek alınır ve K2 desteği alınmazsa osteokalsin aktive olmayacağı için kemiklere kalsiyum biriktirilemez ve kan kalsiyumu yükselir buda çeşitli dokularda çökerek sağlığa zarar verir.

Kimler K2 vitamini Kullanmalıdır?

Sözün özü, D vitamininin etkilerinin antogonisti olarak K2 vücut homeostazı için de çok önemlidir. Bu nedenle D vitamini ve K2 vitaminini birlikte kullanımı önerilir. Viral salgınlarda kullanılan bu yüksek D vitamini ve C vitamini tedavilerinde K2 verilmesi bu bakımından sağlık açısından önemlidir.

Effervesan konusuna gelecek olursak;  genelde sıvı alımı artırılmak istendiğinden effervesan gıda takviyelerinde D vitamini ve C vitamini birlikte sunulmuştur. Fakat bu son açıklanan veriler ışığında bu tarz ürünlerde K2 desteğinin preperatta olup olmadığına dikkat etmek ve mümkünse Vit D ,Vit C ve Vit K2 içeren kombine ürünleri tercih etmek en doğru seçenek olacaktır  (Yasui et al., 2006; Dofferhoff et al., 2020).

Özellikle yaşlı hasta veya kalp damar sağlığı problemi olan hastalarda veya tanı almamış risk grubundaki kişilerde D vitamini ve C vitamini preperatı verirken K2 yanında mutlaka olmalıdır. İnsülin direnci olan ve ya Tip 2 diyabet tanı hastalarda da C vitamini veririken K2 ve D vitamini içeren kombinasyon hastalıkların korunması ve tadavi desteğinde artık avrupada yaygın olarak tercih edilmektedir.

D3 ve K2 Vitaminlerinin Bağışıklığa Etkileri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu