Haberler

Karpuz Yiyerek Kalp Sağlınızı Koruyun

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için karpuz tüketmeyi denemek isteyebilirsiniz. Yeni araştırmalar, karpuzun daha önce düşünüldüğünden daha besleyici olduğunu ve aynı zamanda kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, karpuz tüketen katılımcıların daha fazla lif, potasyum ve C vitamini gibi temel besinleri alıştığını ortaya koymuştur. Karpuz ayrıca hidrasyonu artırabilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Karpuz, toplam besin alımınızı ve diyet kalitenizi artırmanıza yardımcı olabileceği görüşünü destekleyen bir çalışma tarafından daha önce düşünülenden daha besleyici olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, 2003-2018 dönemine ait Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi (NHANES) verilerini analiz etmişlerdir. Su karpuzu tüketen kişilerin, diyet lifi, magnezyum, potasyum, C vitamini, A vitamini, likopen ve diğer karotenoidler gibi temel besinleri daha fazla aldıklarını bulmuşlardır.

Bu bulgular, meyve tüketiminin genel olarak besin alımına katkıda bulunduğunu gösteren önceki çalışmalarla benzerlik göstermektedir, ancak diğer çalışmalar özellikle karpuz suyunu incelememişlerdir.

Karpuz tüketen kişiler ayrıca eklenmiş şekerlerin ve toplam doymuş yağ asitlerinin alımını daha düşük seviyede tutmuşlardır.

Karpuzun genel besin değeri hakkında bilgi

Karpuz bol miktarda su içeren, neredeyse yağsız ve temel vitamin ve minerallerin bir kaynağıdır. Karpuz tüketmenin faydaları şu şekilde öngörülmüştür.

Daha düşük kan basıncı

Azalmış insülin direnci

Daha hızlı iyileşme ile azalmış kas ağrısı

Karpuzun faydaları aynı zamanda sindirimi iyileştirme, iltihabı azaltma, cildin sağlığını iyileştirme ve daha düşük düzeyde iltihaplanma ile ilişkilidir.

USDATrusted Source‘ye göre, 2/3 su bardağı (100 gram) çiğ karpuzda bulunan besinler şunlardır:

Kalori: 30 Su: %91 Protein: 0.6 gram Karbonhidrat: 7.6 gram Şeker: 6.2 gram Lif: 0.4 gram Yağ: 0.2 gram

Karpuzun kalp sağlığına da faydaları vardır. “Karpuz, büyük su içeriğiyle hidrasyona yardımcı olur ve C vitamini, magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından zengindir,” diyor “Skinny Liver” adlı kitabın yazarı ve beslenme uzmanı Kristin Kirkpatrick.

Kirkpatrick, karpuzun kalp sağlığı faydalarını özellikle bitkisel bir antioksidan olan likopenle ilişkilendiriyor.

Likopen, belirli meyvelere pembe veya kırmızı renk veren besin maddesidir.

Araştırmalar, likopenin kalp hastalığı riskinizi azaltma veya kalp hastalığından erken ölüm riskinizi azaltma ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

USDATrusted Source‘ye göre, bir buçuk su bardağı karpuz suyunda yaklaşık 9 ila 13 miligram likopen bulunduğu gösterilmiştir. Kirkpatrick, rapora atıfta bulunduktan sonra karpuzun genellikle domateslere göre yaklaşık %40 daha fazla likopen içerdiğini belirtiyor.

Kirkpatrick, “Karpuz ayrıca kasların genişlemesine yardımcı olabilen bir amino asit olan sitrülin yönünden de zengindir,” diyor. Sitrülin, egzersiz takviyesi olarak popüler hale gelmiştir.

Kayıtlı diyetisyen ve diyabet eğitmeni Julie Cunningham da L-sitrülin veya sitrülini gündeme getiriyor. “Karpuz; kan basıncını düşürürken ve arterlerin tıkanmasını önlediği bulunan L-sitrülin adlı bir madde açısından özellikle iyi bir kaynaktır,” diyor Julie Cunningham.

Diyetinize karpuz eklemenin kısa yollarını şöyle paylaşıyor Kirkpatrick:

Çok fazla şeker içeren tatlıları karpuzla değiştirin. “Örneğin, dondurma yerine bir bardak karpuz suyu tüketmek daha fazla besin yoğunluğu sağlar,” diyor Kirkpatrick. Aktiviteler sırasında karpuz atıştırın. “Bir yürüyüş sırasında karpuz atıştırmak hidrasyona yardımcı olur,” diyor.

Karpuz suyunu dondurun ve slushie yapın.

Salatalara karpuz suyu ekleyin. “Izgarası yapılan karpuz dilimleri, roka salatalarının üzerinde güzel bir şekilde kullanılabilir,” diyor Kirkpatrick.

Cunningham da karpuzu salatalara eklemenin bir hayranı. “Soğuk karpuz salatası harika bir yaz yemeğidir,” diyor. “Küp doğranmış karpuzu, salatalıklar, ufalanmış beyaz peynir ve taze nane yapraklarıyla karıştırın,” diyor. Daha sonra, zorunlu olmasa da birkaç saat buzdolabında bekletmenizi önerir.

Cunningham, “Biraz daha özel bir şeyler isterseniz üzerine bal ve limon suyu ekleyebilirsiniz,” diyor.

Cunningham, “karpuz, mango, kırmızı soğan, jalapeno biberi, limon ve kişniş ile karıştırılarak harika bir salsa da yapılabilir. Cipslerle servis yapıp veya bir yemekte tavuk veya balık üzerine dökebilirsiniz,” diyor.

Beslenmenizi artırmak için deneyebileceğiniz diğer yiyecekler

Sağlıklı beslenme karpuz ile sınırlı değildir. Diyetinize kolayca ekleyebileceğiniz benzer besin profiline sahip birçok diğer taze gıda bulunmaktadır.

Örneğin, Cunningham, karpuzun iyi bir likopen kaynağı olduğunu söylüyor, aynı şekilde şunlar da likopen açısından zengindir:

Domates

Papaya

Guava

Pembe greyfurt

Tatlı kırmızı biberler

Kalp sağlığı için faydalı olan besinlerin güçlü kırmızı renge sahip olduğunu belirtiyor Cunningham.

Kirkpatrick, karpuzun sadece bir bitki olduğunu ve kalp sağlığı için çeşitli meyve ve sebzelerin tüketilmesinin de yardımcı olabileceğini söylüyor.

Karpuz tüketmenin yanı sıra, Kirkpatrick daha fazla sağlıklı yağ (ceviz, tohumlar ve sızma zeytinyağı gibi) ve lif açısından zengin gıdalar (fasulye ve baklagiller gibi) tüketmeyi düşünmeyi ve eklenmiş şeker, işlenmiş tahıllar ve kızartma yiyeceklerin alımını düşük seviyede tutmaya çalışmayı da öneriyor.

Kaynak: https://www.healthline.com/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu