Haberler

Neden Kadınlar 40 Yaşında Düzenli Mamografi Yaptırmaya Başlamalıdır?

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, kadınların 40 yaşından itibaren meme kanseri taraması yaptırması gerektiği yönünde yeni bir öneri sunmuştur. Farklı etnik gruplar arasındaki tarama ve tedavi farklılıklarını ele alan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Uzmanlar, 40 yaşında tarama yapmanın faydalı olduğu konusunda hemfikirdir. Ayrıca, yaklaşık 30 yaşındaki kadınların doktorlarıyla meme kanseri risklerini konuşmaları ve kendilerini eğitmeleri önerilmektedir. Erken teşhis, meme kanseri açısından önemlidir. Bu, düzenli meme muayeneleri ve mamografi taramalarının düzenlenmesi ve aylık olarak meme öz muayenelerinin yapılmasını içerir.

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF), kadınların 40 yaşından itibaren meme kanseri taraması yaptırmalarını öneren bir taslak öneri yayınladı.

Daha önce USPSTF, 40 ila 50 yaş arasındaki kadınların risk faktörlerine bağlı olarak düzenli taramalara başlamaları konusunda klinisyenleriyle tartışmalarını önermişti. 50 yaşında ise tüm kadınlara düzenli taramaları başlatmaları öneriliyordu.

Ayrıca, siyah, Hispanik, Latin, Asyalı, Pasifik Adalı, Kızılderili ve Alaska Yerli kadınlar arasında tarama ve tedavi konusunda sağlık eşitsizliklerini ele almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdir.

Ek olarak, USPSTF, meme ultrasonu veya manyetik rezonans görüntüleme ile taramanın yoğun meme dokusu olan kadınların kanseri daha erken tespit etmelerine nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için çalışmalar yapılmasını talep etmiştir.

Daha genç yaşlarda tarama yapmanın faydaları nelerdir? Kadınların düzenli mamografi taramalarına ne zaman başlamaları gerektiği konusu uzmanlar arasında yıllardır tartışılmaktadır. Meme kanseri riski 40 yaşından sonra artmaya başlar. Amerikan Jinekologlar ve Kadın Hastalıkları Uzmanları Koleji, 40 yaşındaki kadınlar için düzenli mamografi taramalarını zaten önermiştir.

Amerikan Kanser Derneği, kadınların 40 ila 44 yaş arasında yıllık taramaları seçenek olarak düşünmelerini ve 45 yaşından itibaren yıllık mamografinin başlamasını önermektedir.

Ancak erken yaşlarda tarama yapılması durumunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Genç kadınların taramaya tabi tutulmasının endişe yaratma potansiyeli ve biyopsi gerekliliği gibi olumsuz etkileri olabilir. Dr. Pamela Berens, Houston’daki McGovern Tıp Okulu’ndan bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Dr. Berens, “USPSTF’nin taslak önerilerinde ortalama risk taşıyan kadınlarda 40 yaşından itibaren mamografiye başlanması yönünde değişiklik yapılması beni memnun ediyor” dedi.

Düzenli tarama ile ilişkili radyasyon maruziyeti riski minimaldir ve taramayı engellememelidir, uzmanlar söylüyor.

Kadınlara, daha erken taramanın faydaları ve mamografi bulgularını değerlendirmek için ek takip görüntüleme ve/veya biyopsi ihtiyacı olabileceği konusunda bilgilendirme yapılmalıdır.

City of Hope Orange County’deki Kadın Sağlığı Medikal Onkolojisi Tıp Direktörü ve Irvine, California’daki City of Hope Orange County Lennar Foundation Kanser Merkezi’nde meme kanserine özel bir tıbbi onkolog olan Dr. Irene M. Kang, “USPSTF’nin önceki önerisinden 50 yaşında mamografiye başlamak yönünde bir değişikliğin yüzeyde kafa karıştırıcı görünebileceği, ancak aslında daha fazla yaşam kurtarmaya yönelik bir durum” dedi.

Daha erken tarama, National Comprehensive Cancer Network’ün 25 yaşında meme kanseri risk değerlendirmesine başlanması ve 40 yaşında ise ortalama risk taşıyan kadınların yıllık mamografiye başlaması gerektiği şeklindeki yönergeleriyle uyumludur, dedi Kang.

Georgia’daki Northside Women’s Specialists’te görevli, Kurul Sertifikalı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Tıp Direktörü Dr. Jill Purdie, “Ben de hastalarım için 40 yaşında başlamayı her zaman önerdim” dedi. “Daha genç yaşlarda tarama başladığında erken evre kanserleri daha iyi tespit edebileceğimize inanıyorum. Meme kanserini daha erken evrede teşhis etmek, kadınlar için sonuçları iyileştiriyor.”

Miami Kanser Enstitüsü’ndeki Meme Görüntüleme Bölümü Başkanı Dr. Katharine Lampen-Sachar, 40 yaşında başlamanın mantıklı olduğunu belirtiyor, ancak bazı risk altındaki kadınların 30 yaşında doktorlarıyla taramalara başlamaları konusunda konuşmaya başlayabileceklerini önermektedir.

Uzmanlar, herkesin mamografi ve düzenli kanser taramalarına erişiminin sağlanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Berens, “Rasgele ve sosyoekonomik olarak farklı gruplar arasında kaliteli mamografi tarama ve değerlendirme imkanını kolaylaştırmamız gerekiyor” diyor. “Ayrıca, meme kanserinde genetik farklılıklar ve üreme geçmişi ve hormonal kullanım gibi diğer risk faktörlerinin etkilediği faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmemiz gerekiyor.”

Ekonomi, eğitim, kültürel farklılıklar, genetik farklılıklar ve sağlık hizmetlerine erişim, teşhis ve sonuçlar açısından rol oynamaktadır. Kanser taramalarında güncel olmayan bireyler, özellikle teşhis sonrası, beyazlara kıyasla ırksal ve etnik azınlıklar ve diğer dezavantajlı gruplar arasında orantısız bir şekilde bulunmaktadır. Kang, bu gruplar için sağlık hizmetlerine erişim veya kalitesinin diğerlerine her zaman aynı olmadığını belirtiyor.

Sonuç olarak, ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF) yakın zamanda 40 yaşından itibaren tarama yapılmasını öneren bir taslak yayınlamıştır.

Farklı etnik gruplar arasındaki tarama ve tedavi farklılıklarını ele alan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Uzmanlar, 40 yaşında taramanın faydalı olduğu konusunda hemfikirdir. Ayrıca, yaklaşık 30 yaşındaki kadınların doktorlarıyla meme kanseri risklerini konuşmaları ve kendilerini eğitmeleri önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu