Makaleler

Ramazan Ayında Sindirim Dostu PreFlat!

Oruç, doğası gereği uzun süreler aç kalındıktan sonra yeme içmenin başlaması ile metabolizmada şişkinlik, gaz, kabızlık gibi endikasyonlara neden olabilmektedir. Oruç ibadetini, sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşamadan ifa etmek; doğru takviye ve beslenme ile mümkündür.

Sindirim enzimleri, yiyecekleri vücudumuzun optimal sağlığı için sindirilebilecek daha küçük esansiyel moleküllere ayıran proteinlerdir. Bununla birlikte, yaşlandıkça vücudumuz daha az sindirim enzimi üretir ve bu da belirli yiyecek türlerinin sindirilmesini zorlaştırır. PreFlat, sırasıyla karbonhidratları, proteinleri ve yağları parçalamaya yardımcı olabilecek amilaz, proteaz ve lipaz dahil bir dizi sindirim enzimi içerir. Bu, sindirim sistemindeki rahatsızlığın hafifletilmesine yardımcı olabilir ve sindirim sisteminin ek stres altında olabileceği Ramazan ayında besinlerin verimli bir şekilde emilmesini sağlayabilir. (DiMagno et al., 2010).

PreFlat İçeriğinde Neler Var?

Bu bakımdan PreFlat, sağlıklı sindirimi ve bağırsak sağlığını desteklemek için sindirim enzimleri ve probiyotikler içeren enterik kaplı bir kapsül olarak tüm bu endikasyonların giderilmesinde doğru seçenek olmaktadır.

PreFlat, sindirim enzimlerine ek olarak, sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olan faydalı bakteriler olan probiyotikler de içerir. PreFlat’ta kullanılan probiyotik türü Lactobacillus acidophilus’un ishal ve şişkinlik semptomlarını azalttığı ve ayrıca bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir. (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, 2019).

Preflat’ın enterik kaplı kapsülleri, sindirim enzimlerinin ve probiyotiklerin en etkili olabilecekleri ince bağırsağa ulaşmasını sağlar. Bu özel kaplama, takviyeyi mide asidi parçalanmasından koruyarak, sindirim sisteminin amaçlanan hedef bölgesine iletilmesini sağlar. (Tan et al., 2015).

preflat

Ramazan’da Preflat Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Ramazan ayı boyunca bireyler gün boyu sindirim sistemlerini desteklemek için PreFlat’ı sahur öncesi öğünden önce ve iftarla birlikte alabilirler. Sağlıklı sindirimi destekleyen PreFlat, bireylerin Ramazan ayı boyunca sağlıklarını etkileyebilecek yaygın sindirim sorunlarından korunmasına yardımcı olacaktır.

Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, probiyotik takviyesinin, fiziksel olarak aktif sağlıklı bireylerde solunum ve gastrointestinal hastalık semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini bulmuştur (West ve ark., 2014). Nutrition Today’de yayınlanan bir başka çalışma, sağlıklı sindirimi desteklemeye ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilecek lif takviyelerinin faydalarına dikkat çekmiştir. (Marlett & McBurney, 2000).
Sonuç olarak, ‘Oruç ibadeti’ her Müslümanın ifa etmek isteyeceği bir ibadet olmakla birlikte oruç tutanın genel refahını etkileyebilecek sindirim sorunlarına yol açabilir.

Tüm anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere, oruç tutmak isteyen ancak çeşitli sindirim sorunları yaşayan kişiler, Ramazan ayında PreFlat kullanarak sindirim ve bağırsak sağlığını destekleyebilirler. Çünkü PreFlat, sindirim rahatsızlığını gidermeye ve besin emilimini artırmaya yardımcı olabilecek sindirim enzimleri ve probiyotikler içerir. Sahur ve iftar öğünlerinde PreFlat kullanımı Ramazan ayı süresince oluşabilecek sindirim rahatsızlarının oluşumunu önleyerek oruç tutanların daha sağlıklı bir ay geçirmesini sağlarken, ibadet etmenin verdiği ruhsal tatmini de o rahatlıkta hissetmelerine destek olur.

Ramazan Bayramınızı şimdiden kutlar, sağlıklı günler dileriz.

Sevgi ve Saygılarımızla.
Hekim İlaç ve Argivit Ailesi

Ramazan Bayramında Beslenmeye Dikkat!

Kaynakça

DiMagno, E. P., Go, V. L., Summerskill, W. H., & Roth, H. P. (2010). Relations between pancreatic enzyme outputs and malabsorption in severe pancreatic insufficiency. New England Journal of Medicine, 288(15), 813-815.

Enzyme Essentials. (2021). What are digestive enzymes? Retrieved from https://www.enzymeessentials.com/pages/what-are-digestive-enzymes

Marlett, J. A., & McBurney, M. I. (2000). Slowing the gastrointestinal transit time by fiber supplementation decreases the hydrogen excretion produced by incomplete carbohydrate fermentation in humans. Journal of Nutrition, 130(3), 640S-642S.

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (2019). Probiotics. Retrieved from https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/probiotics
Tan, J., McKenzie, C., Potamitis, M., Thorburn, A. N., Mackay, C. R., & Macia, L. (2015). The role of short-chain fatty acids in health and disease. Advances in Immunology, 121, 91-119.

West, N. P., Horn, P. L., Pyne, D. B., Gebski, V. J., Lahtinen, S. J., Fricker, P. A., & Cripps, A. W. (2014). Probiotic supplementation for respiratory and gastrointestinal illness symptoms in healthy physically active individuals. Clinical Nutrition, 33(4), 581-587. doi: 10.1016/j.clnu.2013.09.011

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu