Doktor Görüşü

Rinoplasti’de Tedavi Süreci

DOKTOR GÖRÜŞÜ | Prof. Dr. Kürşat Yelken

Rinoplasti’de Tedavi Süreci. Bu videoda Prof. Dr. Kürşat Yelken kulak burun boğaz uzmanı olarak deneyimlerini aktarıyor. Daha fazla video için Argi TV Youtube kanalına abone olun🔔

Videoya ek bilgi: 

Rinoplasti, estetik amaçlı ya da solunum problemlerini gidermek için yapılan bir burun estetiği işlemidir. Bu işlem genellikle genel anestezi altında yapılır ve iyileşme süreci birkaç hafta sürebilir.

Rinoplasti tedavi süreci, genellikle şu adımları içerir:

  1. Ön muayene: Hastanın sağlık geçmişi ve istekleri doktor tarafından değerlendirilir. Burun şekli, büyüklüğü, simetrisi ve fonksiyonları hakkında da bir değerlendirme yapılır.
  2. Ameliyat: Rinoplasti ameliyatı, genellikle birkaç saat sürer ve burun üzerindeki kıkırdak, kemik ve dokuların yeniden şekillendirilmesini içerir.
  3. İyileşme: Rinoplasti sonrası iyileşme süreci, burunun üzerinde bir atel kullanımını içerir. Bu atel, burun şeklinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, şişlik ve morlukların en aza indirilmesi için soğuk kompresler kullanılabilir.
  4. Kontrol randevuları: Hastanın iyileşme süreci doktor tarafından yakından takip edilir. Ameliyat sonrası kontroller, burunun şekli ve fonksiyonu hakkında doktorun değerlendirme yapmasını sağlar.

Rinoplasti tedavi süreci, hastanın özelliklerine ve isteklerine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, hastaların ameliyattan sonra 1-2 hafta boyunca iş ve diğer faaliyetlerden uzak durmaları önerilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu