Makaleler

Tavuk buzdolabında ne kadar süre dayanır?

Gıda zehirlenmesine dikkat!

Pişmiş ve çiğ tavuk birkaç gün ila bir yıl arasında depolanabilir. Ne kadar süre dayandığı, dondurulmuş mu yoksa buzdolabında mı olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Tavuk birçok evde temel bir et olarak kabul edilir. Ancak, bu sağlıklı ve lezzetli protein kaynağı bakteriyel kontaminasyon riski taşır. Bu nedenle, doğru şekilde hazırlanması, saklanması ve pişirilmesi önemlidir. Aksi takdirde, gıda kaynaklı hastalık riski oluşturabilir.

Tavuğu buzdolabında saklamak pratik bir yöntem olsa da, pek çok insan tavuğu güvenli bir şekilde ne kadar süre buzdolabında saklayabileceklerini bilmiyor.

Tavuk buzdolabında ne kadar süre dayanır? Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre, çiğ tavuk buzdolabınızda yaklaşık 1-2 gün saklanabilir. Aynı şey çiğ hindi ve diğer kümes hayvanları için de geçerlidir.

Öte yandan, pişmiş tavuk buzdolabında yaklaşık 3-4 gün dayanabilir. Tavuğu buzdolabında saklamak, bakteri büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olur, çünkü bakteriler genellikle (4°C) altındaki sıcaklıklarda daha yavaş büyür.

Ayrıca, çiğ tavuğun sızıntı yapmasını ve diğer yiyecekleri kontamine etmesini önlemek için sızdırmaz bir kapta saklanması önemlidir. Pişmiş tavuk ise hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklanmalıdır.Birkaç günün üzerinde tavuk saklamak gerekiyorsa, en iyisi dondurucuda saklamaktır.

Çiğ tavuk parçaları dondurucuda 9 aya kadar saklanabilirken, bir bütün tavuk 1 yıla kadar dondurulabilir. Pişmiş tavuk ise dondurucuda 2-6 ay saklanabilir.

Özetle çiğ tavuk buzdolabında 1-2 gün, pişmiş tavuk ise buzdolabında 3-4 gün dayanabilir.

Tavuğun bozulduğunu nasıl anlarsınız? Eğer buzdolabında tavuğu birkaç günden fazla bıraktıysanız, bozulmuş olma ihtimali var.

 Buzdolabınızdaki tavuğun bozulduğunu anlamanın birkaç yolu vardır. 

Son kullanma tarihi: “Son kullanma tarihi” geçmiş olan çiğ ve pişmiş tavukların bozulma olasılığı daha yüksektir.

Renk değişikliği: Griye dönen çiğ ve pişmiş tavuklar bozulmuş demektir. Griye yeşile dönüşen küf lekeleri, bakteri üremesini gösterir.

Koku: Çiğ ve pişmiş tavuklar bozulduğunda amonyak benzeri bir asidik koku yayabilir. Bununla birlikte, tavuk soslarla, otlarla veya baharatlarla marine edilmişse bu koku fark edilmesi zor olabilir.

Doku: Sümüksü bir dokusu olan tavuk bozulmuş demektir. Tavuğu durulamak, bakterileri yok etmez. Bunun yerine, böyle yapmak tavuktaki bakterileri diğer yiyeceklere, mutfak eşyalarına ve yüzeylere yayarak çapraz bulaşmaya neden olabilir.

Eğer buzdolabınızdaki tavuğun bozulduğundan şüpheleniyorsanız, onu tüketmeyin!

Bozulmuş tavuk yemek, gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Tavuk, Campylobacter, Salmonella ve diğer bakterilerle kontamine olma riski yüksek olduğu için gıda zehirlenmesine yol açma riski taşır. Normalde, taze tavuğu tamamen pişirdiğinizde bu bakteriler yok edilir.

Ancak, bozulmuş tavuğu pişirmek veya ısıtmak da bazı bakteriler tarafından üretilen toksinleri ortadan kaldırmaz. Bu toksinlerin tüketilmesi gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Gıda zehirlenmesi, yüksek ateş (38.6°C’nin üzerinde), üşüme, bulantı, kusma, ishal, kanlı dışkılar ve dehidrasyon gibi rahatsız edici ve bazen tehlikeli semptomlara neden olabilir.

Bazı durumlarda, şiddetli gıda zehirlenmesi hastaneye yatış gerektirebilir ve hatta ölüme bile yol açabilir.

Eğer buzdolabınızdaki tavuğun bozulmuş olduğundan şüphediyorsanız, onu tüketmemek en iyisidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu