Makaleler

Yoğurdun Sağlığa 6 Harika Faydası

Yoğurt, B12 vitamini, kalsiyum ve selenyum gibi birçok besin değeri yüksek, protein açısından zengin bir süt ürünüdür. Ancak besin değeri ve sağlığa faydaları seçtiğiniz markaya göre değişiklik gösterebilir.

Yoğurt, bir dizi besin maddesinin mükemmel bir kaynağıdır. Bununla birlikte, birçoğu ilave şeker gibi katkı maddeleri ile paketlenebileceğinden, doğru türü ve markayı seçmek önemlidir.

Bu makalede, yoğurdu neyin sağlıklı bir seçim haline getirdiğini ve bu popüler süt ürünü için alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Yoğurt nedir?
Yoğurt eski çağlardan beri tüketilen bir süt ürünüdür. “Yoğurt” kelimesinin, koyulaştırmak, pıhtılaştırmak veya pıhtılaştırmak anlamına gelen Türkçe “yoğurmak” kelimesinden geldiğine inanılmaktadır.

Genellikle “süzme” yoğurt olarak adlandırılan yoğurt, tanklarda fermente edilmesi ve ardından peynir altı suyu ve diğer sıvıların son işleme adımlarında süzülmesiyle yapılır. İşlem, daha yüksek protein içeriğine sahip daha kalın bir ürünle sonuçlanır.

Ek olarak, bazı gıda üreticileri, işlemenin başında veya sonunda yoğurda süt proteinleri ekleyerek yoğurt üretirler. Yoğurt, tam yağlı, azaltılmış yağlı ve yağsız, ayrıca aromalı ve aromasız olmak üzere birçok çeşitte gelir.

Yoğurt, seçtiğiniz markaya bağlı olarak birçok besin maddesi bakımından yüksektir ve iyi bir protein, yağ ve karbonhidrat kaynağıdır.

İşte 7 ons (200 gram) az yağlı, sade, şekersiz Yunan yoğurdunun beslenme dökümü.

Kalori: 146
Protein: 20 gram
Yağ: 3.8 gram
Karbonhidrat: 7.8 gram
B12: Günlük Değerin (DV) %43’ü
Riboflavin (B2): DV’nin %35’i
Pantotenik asit (B5): DV’nin %19’u
A Vitamini: DV’nin %20’si
Kalsiyum: DV’nin %18’i
Fosfor: DV’nin %22’si
Potasyum: DV’nin %6’sı
Çinko: DV’nin %11’i
Selenyum: DV’nin %45’i

Gördüğünüz gibi, yoğurt bir dizi besin sağlar ve özellikle protein, B12 vitamini, riboflavin (B2) ve selenyum açısından zengindir.

Aynı zamanda iyi bir kalsiyum, fosfor, çinko, pantotenik asit, A vitamini ve potasyum kaynağıdır. Ek olarak, yoğurt magnezyum, kolin ve bakır gibi daha az miktarda besin içerir.

Besin içeriğinin süzme yoğurdun türüne göre değişeceğini unutmayın. Örneğin, tam yağlı yoğurt yağ ve kalori bakımından düşük yağlı seçeneklere göre daha yüksek olurken, tatlandırılmış ve aromalı seçenekler karbonhidrat ve ilave şeker açısından daha yüksek olacaktır.

Yoğurdun yararları
Yoğurdun etkileyici besin profili göz önüne alındığında, çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

1. İyi bir protein ve diğer besin kaynağı
Ana faydalarından biri, vücuttaki hemen hemen tüm kimyasal reaksiyonlar, sağlıklı bağışıklık fonksiyonu, doku onarımı ve daha fazlası için gerekli bir makro besin olan protein açısından zengin olmasıdır.

Protein ihtiyaçları değişir, ancak vücut ağırlığının kilogramı başına 1,2-2 gram protein alımı, fiziksel olarak aktif insanlar için muhtemelen en uygunudur.

200 gramlık bir yoğurt porsiyonu 20 gram protein sağlar, bu da onu yüksek proteinli bir gıda yapar. Proteine ek olarak, yoğurt, sağlığınızı desteklemede önemli rol oynayan B12, selenyum ve çinko gibi temel vitaminler ve mineraller açısından zengindir.

Örneğin, optimal bağışıklık işlevi için hem çinko hem de selenyum gerekirken, B12 kırmızı kan hücresi oluşumu, sinir sistemi işlevi ve enerji üretimi için gereklidir.

2. Kemik Sağlığına Fayda Sağlayabilir
Yoğurt, protein, kalsiyum, magnezyum ve fosfor dahil olmak üzere iskelet sisteminin sağlığını korumak için gerekli olan bir dizi besin içerir.

Yoğurtta bulunan besinler kemik sağlığının korunması için gerekli olmakla kalmaz, aynı zamanda yoğurt yemek kemik oluşumunu artırmaya bile yardımcı olabilir.

Genç erkekler arasında yapılan küçük bir çalışma, 12 hafta boyunca bir direnç eğitim programına katılırken günlük yoğurt tüketmenin, plaseboya kıyasla kemik oluşumunu artırmaya ve kemik yıkımını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Yoğurt alımı ayrıca yaşlı yetişkinlerde daha fazla kemik mineral yoğunluğu ve daha düşük osteopeni ve osteoporoz riski ile ilişkilendirilmiştir.

3. Bağırsak Sağlığını Destekleyebilir
Araştırmalar, düzenli olarak yoğurt yemenin, bazı insanların bağırsaklarındaki bakteri çeşitliliğini artırarak sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Kaynak: healthline.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu